Jak wyregulować okna? Regulacja okien plastikowych (PCV)

Jak wyregulować okna? Regulacja okien plastikowych (PCV)

Osoby, którym zależy na funkcjonalności i szczelności okien, często kupują okna plastikowe. Nie każdy jednak wie, że wymagają one okresowej regulacji. Gdy przestaną działać prawidłowo, często konieczne okazuje się wyregulowanie okuć. Jak wykonać te czynności?

Dlaczego regulacja okien PCV jest potrzebna i na czym polega?

Regulacja okna plastikowego polega na dostosowaniu siły docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy. Dzięki temu można kontrolować ilość powietrza, które dostaje się przez okno do wnętrza. Odpowiedzialne są za to okucia. Regulację powinno się przeprowadzać dwa razy w roku – przed latem i zimą, kiedy to zmieniają się warunki pogodowe.

W okresie letnim docisk okna może być mniejszy, dzięki czemu możliwa będzie optymalna wymiana powietrza. Zapobiegnie to także gromadzeniu się wilgoci. W zimie należy zadbać o zwiększenie szczelności, by do środka nie wpadała zbyt duża ilość zimna.

Dzięki okresowej regulacji okien możliwe jest zapobiegnięcie sytuacji, w której skrzydła zaczną opadać i ich otwieranie oraz zamykanie będzie utrudnione. Nie warto czekać na moment, w którym niezbędna okaże się wymiana stolarki.

Jak zadbać o okucia?

Podział okuć jest zależny od funkcji, jaką mają spełniać. Wyróżnia się te łączące, zamykające oraz zabezpieczające. By okucia zachowały trwałość, warto poddawać je zabiegom konserwacyjnym. W tym celu należy umyć je delikatnym środkiem o neutralnym pH, by zapobiec korozji. Można też je naoliwić i wyczyścić uszczelki. W przypadku uszkodzeń korzystniejsza będzie wymiana jedynie tych elementów, a nie całego okna.

Jak wyregulować okna PCV?

Regulacja okuć umieszczonych na skrzydle pozwoli zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku. Fabrycznie elementy są ustawione w pozycji neutralnej. Należy przyjrzeć się znacznikowi na trzpieniu – odpowiada on za położenie skrzydła. By uszczelnić okno plastikowe, trzeba przekręcić go w kierunku do wnętrza pomieszczenia o 90 stopni. Rozszczelnienie następuje po przekręceniu go w odwrotnym kierunku. Jeśli po regulacji zamykanie i otwieranie okna nie sprawia problemu, czynność została przeprowadzona prawidłowo. W innym wypadku skrzydło zostało dociśnięte za mocno i okucia trzeba nieco poluzować.

Co zrobić w przypadku nieskutecznej regulacji okien plastikowych?

Czasami mimo pozornie prawidłowo przeprowadzonej regulacji, okazuje się ona nieskuteczna. Okno może być nieszczelne lub sprawiać kłopoty przy próbie otwierania. Przyczyną mogą też być nieznane wcześniej problemy z budową lub montażem okna. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Ofertę firmy zajmującej się profesjonalną naprawą okien na terenie Warszawy można znaleźć na stronie okna-naprawa.pl. Doświadczeni pracownicy wykonują wiele usług związanych z serwisem okien, specjalizują się też w ich regulacji. Po pomoc warto zgłosić się wtedy, gdy skrzydła ocierają o ościeżnicę, okno blokuje się przy próbie uchylenia, pomimo zamknięcia okna występują przewiewy między skrzydłem a futryną, a także w przypadku braku docisku skrzydła do ramy okna. Fachowcy wykonają czynności niezbędne do przedłużenia żywotności okien.

Podsumowanie

Regulację okien plastikowych powinno się wykonywać systematycznie. Konieczne jest przeprowadzenie jej przed nadejściem lata oraz zimy. Odpowiednia regulacja i zadbanie o okucia pozwolą kontrolować ilość powietrza dostającego się z zewnątrz do pomieszczeń. W przypadku problemów z wykonaniem tych czynności, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalnej firmy. O takich usługach można przeczytać m.in. na stronie okna-naprawa.pl.

Zamknij