Konserwacja okien – o czym warto pamiętać przed zimą?

Konserwacja okien – o czym warto pamiętać przed zimą?

Czy masz mieszkanie lub dom? Czy zależy Ci na tym, aby zabezpieczyć okna przed zimą i panującymi warunkami atmosferycznymi? Opadami śniegu i deszczu? Nie chcesz płacić wyższych rachunków za prąd i chcesz, żeby bardziej komfortowo przebywało Ci się w pomieszczeniu?  Poniżej prezentujemy krótki przewodnik, z którego dowiesz się od czego powinieneś rozpocząć konserwację okien. Poznasz także najczęstsze usterki okien i sposoby ich zabezpieczania.

Przygotuj okna do konserwacji

Zanim rozpoczniesz prace konserwacyjne, dokładnie umyj okna. Nie rób tego w dniu, kiedy słońce świeci mocno, ponieważ woda wyschnie na nich i pojawiają się smugi. Zrezygnuj także z mycia okien wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno, ponieważ woda znajdująca się na szybkie może spowodować, że szkło będzie kruche. Do mycia szyb zastosuj środek, który jest do tego przeznaczony, najlepiej płyn do mycia szyb. Wykorzystaj także ściereczkę, która będzie miękka i bez szwów, dzięki temu nie porysujesz szyby.

Obejrzyj okno

Następnie sprawdź stan techniczny okna. Zwróć uwagę na to, czy:

  • wszystkie części działają prawidłowo
  • zawiasy oraz części ruchome okien są nasmarowane
  • klamki i zamki działają prawidłowo
  • znajdują się w nich zmurszałe, spleśniałe elementy i czy konieczne jest wstawienie wstawek.
  • okna wymagają pomalowania (malowanie jest wymagane przy drewnianych oknach)
  • konieczne jest zamontowanie uszczelki do okien (to element, który często ulega uszkodzeniu, dlatego przed zakupem stolarki okiennej, należy zwrócić uwagę na jakość)

Nasmaruj zawiasy

Jeśli zauważysz, że zawiasy nie są nasmarowane, zrób to za pomocą specjalistycznego smaru do okuć. Wybierz taki produkt, który nie będzie powodował przebarwienia profili. Możesz wykorzystać do smarowania także wazelinę.

Wyreguluj okno

Kiedy wykonasz wszystkie czynności powyżej, wyreguluj stopień dociśnięcia okna. Jeśli nie potrafisz zrobić tego samodzielnie, zleć wykonanie tego specjalistom. Jedną z firm, która specjalizuje się w tym, jest: Okna – Naprawa.pl. Fachowcy wyregulują je tak, abyś mógł korzystać z funkcji rozwieranej, uchylnej lub rozwierano-uchylnej. Jeżeli system okienny ma możliwość wprowadzenia mikrowentylacji, to wyregulują okno nawet do maksimum.

Dlaczego warto skorzystać z oferty naszej firmy?

Od ponad 20 lat firma Okna – Naprawa zdobywa doświadczenia w zakresie montażu oraz konserwacji okien. Wśród dostępnych usług w ofercie znajdują się m.in.: pogwarancyjny serwis ścianek biurowych i przeszklenia, naprawa i dopasowanie każdego rodzaju okien, naprawa okien dachowych typu Velux, wymiana uszczelek okiennych, renowacja okien drewnianych oraz montaż uchylności w oknie. Pełną ofertę znajdziesz na stronie firmy konserwacyjnej Okna – Naprawa.

Masz pytania lub wątpliwości? A może potrzebujesz bezpłatnej wyceny? Koniecznie skontaktuj się z nami jak najszybciej.

Zamknij